Маммографія: підготовка до обстеження

Маммографія використовується для діагностики раку та інших захворювань молочної залози у жінок. Значно рідше з цим дослідженням піддаються чоловіки для діагностики раку та інших захворювань грудної залози.

Скринінгова маммографія може допомогти у виявленні захворювання навіть тоді, коли вас нічого не турбує.

На жаль, звичайних маммографічних знімків не завжди буває достатньо для того, щоб визначити тип природи (доброякісний або злоякісний) виявлених змін.

 

Як слід підготуватися до обстеження?

Перш ніж виконати маммографічне обстеження, слід проінформувати вашого доктора про попередні оперативні втручання, прийом гормональних препаратів, а також про сімейний і (або) можливо персональному обтяжений анамнез щодо раку молочної залози.

  1. У день проведення маммографічного обстеження не рекомендовано користуватись косметичними засобами (дезодорант, пудра, крем для тіла і т.д.), бо вони містять мікрочасточки металів, що імітують мікрокальцинати.
  2. Із собою мати всі дані попередніх обстежень (результати клінічних оглядів, УЗД, маммографії; диски, маммограми).
  3. Під час маммографії застосовується дозована компресія молочної залози, тому для виключення неприємних відчуттів дослідження слід проводити в першу половину циклу: з 5-6 по 10-12 день. Але це не обов’язково.

Жінкам після 40 років рекомендовано проводити регулярне маммографічне (профілактичне) обстеження 1 раз на 2 роки. За показанням діагностичні маммограми проводяться жінкам та чоловікам без вікового обмеження.

 

Як виконується маммографія?

Спочатку рентген-лаборант розташує спеціальним чином вашу молочну залозу для отримання правильного відображення на плівці. Процес стиснення під час обстеження необхідне для:

  • вирівнювання молочної залози по товщині для рівномірного відображення тканини;
  • використання найнижчих доз рентгенівських променів (чим менше товщина тканини, тим нижче променеве навантаження).

Зазвичай виконують кілька знімків кожної молочної залози в двох різних проекціях. За необхідності дослідження може бути доповнено знімками в додаткових проекціях. Процес обстеження займає в середньому 20 хвилин.

 

Спеціальні примітки про маммографи

На якість знімків може впливати нанесення косметичних засобів (дезодорантів, лосьйонів, парфумерія в області грудних залоз), наявність післяопераційних рубців, папілом, невусів та інших утворень на шкірі.

Важливе значення має порівняльний аналіз поточного дослідження з попередніми. На жаль, далеко не всі ракові утворення грудей можуть бути помічені на маммографічних знімках.

Молочні залози з імплантами також представляють труднощі для інтерпретації після маммографії.

 

Хто інтерпретує результати маммографії?

Обстеження виконує лікар-рентгенолог, який має спеціальну підготовку і досвід, аналізує отримані результати, описує відхилення.

Записатися на прийом Знайти лікаря