Що таке аритмія та як не проґавити патології серця у дітей

10.06.2022
Клініка

У дітей, як і в дорослих, трапляється аритмія. Що це таке, чим небезпечно для здоров’я і куди звертатись.

Коли дитина соматично здорова її серце повинно битися ритмічно. На момент огляду у батьків виникає багато запитань. Особливо це стосується частоти серцевих скорочень. Багато батьків вважають, що ЧСС у дитини повинна бути така ж сама, як і у дорослих.

Яка ж все таки норма ЧСС для дітей?

ЧСС  частота серцевих скорочень дуже важливий показник правильного функціонування серцево-судинної системи. Не існує єдиної універсальної цифри, яка б була нормою. Для кожного віку свої норми. Існують діапазони ЧСС, які є нормальними для дитини певного віку. Головне правило: чим менша дитина, тим частішеий пульс

Для дітей до 1 року – 120-140 за хвилину, у 5-6 років – 80-120 за хвилину, старше 11 років – 65-100 за хвилину.

Що ж таке аритмія?

Аритмія – це порушення ритму серця, коли воно б’ється не синхронно, не ритмічно, занадто швидко чи занадто повільно. Коли є порушення ритму серця – то недобре для організму.

Єдиним варіантом фізіологічної аритмії (варіант норми) є дихальна аритмія: прискорення серцебиття на вдиху і його сповільнення на видиху.

Чому так відбувається?

Під час вдиху грудна клітка розширюється і створюється негативний тиск. Він впливає на наше серце. Більша кількість крові надходить до серця, за рахунок чого об’єм серця дещо збільшується (серце дитини більш чутливе до незначного розтягнення). Серце реагує та частіше б’ється (прискорюється ЧСС).

А під час видиху все відбувається навпаки. Тиск в грудній порожнині збільшується, крові надходить до серця менше, об’єм серця зменшується, ЧСС уповільнюється.

Ця різниця особливо помітна під час глибокого дихання. Це зовсім не впливає на стан та самопочуття дитини. Але аритмія може свідчити й про патологію серця.

Батькам розібратись у цьому допоможе лікар під час аускультації серця дитини – методу дослідження, який полягає у вислухуванні звукових явищ, які виникають в організмі людини.

Також, щоб переконатись, що аритмія саме дихальна і дитина не має патологій серця, допоможе проведення ЕКГ.

Як часто треба проводити ЕКГ дітям?

ЕКГ(електрокардіографія) – швидкий та доступний метод дослідження серцево-судинної системи. Це дуже інформативний метод, він дає змогу через кілька хвилин оцінити роботу серця.

Серце – електричний насос, який забезпечує безперервний кровообіг та генерує самостійно електроімпульси для своєї роботи.

Тож метод ЕКГ саме й існує для того, щоб перевірити роботу електричної (провідної) системи серця.

Дітям потрібно проводити ЕКГ:

– На першому році життя.

Це дуже важливий період формування серцево-судинної системи, проведення ЕКГ на цьому етапі дозволяє виключити вроджені порушення роботи серця.

– У віці 6-7 років (перед школою).

У цьому віці збільшується фізичне, психоемоційне навантаження, діти починають відвідувати спортивні заняття.

– У 13-15 років.

По – перше це період стрімкого росту, гормональних перебудов, відмічаються часті зміни настрою, з’являються скарги на біль у ділянці серця.

Тож обов’язково треба перевірити, чи це наслідки психоемоційного стану, чи все ж таки серцево-судинна патологія.

Дітям, які не мають скарг, потреби часто проводити ЕКГ немає.

Однак, ЕКГ варто проводити й у тих випадках:

─ з’явлись скарги на больові відчуття в ділянці серця;
─ дитина перенесла інфекційне захворювання у тяжкій формі (могло дати ускладнення на серце);
─ траплялись випадки втрати свідомості.

Коли треба проводити ЕКГ дітям, які займаються спортом?

Якщо це професійний спорт, тренування кожного дня, велике навантаження на серце, варто робити ЕКГ двічі на рік (чи хоча б раз на рік).

Але якщо це спортивна секція, де є дозоване фізичне навантаження, ЕКГ достатньо провести перед початком відвідування секції.

Тільки лікар вирішує чи є потреба у проведенні ЕКГ Вашій дитині.

Читайте також
Поділитися новиною: