Щитоподібна залоза: важливі запитання до хірурга

25.05.2020
Клініка

За даними ВОЗ майже 700 млн людей у світі страждають різними захворюваннями щитоподібної залози. Медичний центр «Медіон» пропонує якісну діагностику, ефективні методи лікування, серед яких оперативне.

Лікар-хірург вищої категорії Микола Гніденко з 17-річним досвідом роботи відповів на поширені запитання, пов’язані з операціями, функціями та захворюваннями щитоподібної залози. На особистому лічильнику фахівця понад 560 успішно виконаних операцій на щитоподібній та паращитоподібній залозах.

 

 

– Які функції виконує щитоподібна залоза? Які проблеми виникають найчастіше?
– Щитоподібна залоза – це живий «щит» організму, що оточує трахею в нижній частині шиї. Форма чимось нагадує метелика. Цей орган виробляє гормони, потрібні організму для здійснення основних фізіологічних процесів. Вони регулюють обмін речовин, підтримують роботу м’язів, серцево-судинної та репродуктивної системи, опорно-рухового апарату й головного мозку. Відповідно, порушення в роботі щитоподібної залози впливає на життєдіяльність всього організму людини. Основні проблеми, які виникають: збільшення (зоб), токсичний зоб, що не піддається лікуванню, недостатність (гіпотиреоз) або надмірність (гіпертиреоз) функції, запалення (тиреоїдит), доброякісні та злоякісні утворення.

– Що відбувається, якщо щитоподібна залоза працює неправильно?
– Якщо є надлишок гормонів (гіпертиреоз), людина втрачає вагу, з’являється тахікардія, трясуться руки, людина стає дратівливою. При гіпотиреозі все навпаки: людина стає млявою, апатичною, з’являється надлишкова вага, підвищується рівень холестерину.
У більшості випадків пацієнтів з такими діагнозами лікує ендокринолог. Але бувають випадки, коли цей спеціаліст допомогти не може. Під час утворенні вузлів, кіст, зміні розміру щитоподібної залози та онкологічних проблемах на допомогу приходить хірург.

– У яких випадках пацієнту допоможе тільки операція?
– Хірургічне втручання проводять тільки тоді, коли вузли ускладнюють життя пацієнту. Наприклад, якщо шия має непривабливий естетичний вигляд, коли вузли тиснуть на інші органи та тканини. Або вузли з підозрою на рак. Це підтверджується результатами біопсії.

Зараз є можливість проводити малоінвазивні операції. Все відбувається через невеликі надрізи. Реабілітаційний період після таких операцій зводиться до мінімуму та залишається лише малопомітний косметичний рубець.

– Які симптоми вказують на хворобу?
– Несподівані проблеми з диханням або утруднене ковтання. Коли вузли ростуть, вони стискають поруч розташовані органи: стравохід, трахею, нерви в шийній зоні.
Ще один небезпечний сигнал – зміни в голосі. Він стає ніби закладеним, тембр нижче. Потрібно обов’язково звернутися до фахівця, який проведе дослідження щитоподібної залози (аналізи, ультрасонографію).

Діагностику та операцію можна провести у «Медіоні». У медичному центрі є сучасна операційна зала з новітнім обладнанням, чудові лікарі й професійні операційні медсестри. У більшості випадків наші пацієнти – планові. Це дозволяє ретельніше підготуватися до операції. Безумовно, це перевага.

Головне: не відкладайте візит до лікаря та вчасно проходьте обстеження.

Читайте також
Поділитися новиною: