Пластика вуздечки губи
Завдяки вуздечці верхньої й нижньої губ, м’які тканини з’єднуються з тканинами щелепи. Це дає можливість людині жувати, ковтати й говорити. Коли вуздечка коротша, ніж потрібно, подібні дії порушуються. За допомогою пластики вуздечки губи можна вирішити цю проблему. Роблять таку операцію дитині, яка тільки народилася, і тим, хто пізніше виявив порушення.
Для проведення пластики стоматологи користуються різними методами. Здебільшого зараз це виконують за допомогою лазера. Подібний спосіб дає можливість швидко відновитися після операції й уникнути кровотечі під час неї. Спосіб лазерної пластики вуздечки верхньої губи вважається найбільш ефективною корекцією через її малотравматичність. У нашому стоматологічному відділенні застосовують сучасне обладнання й методи.
Підстави для проведення процедури підрізання вуздечки верхньої губи
Пластика передбачає процедуру підрізання тканини. Вуздечку можна побачити в роті – це складка слизової. Відстань її від передніх зубів у нормі становить 5-8 мм. Коли ж вуздечка розташована за передніми різцями, то вона укорочена. Це легко визначає лікар, оглянувши зуби. Тому проводять підрізання вуздечки, тільки якщо на це вказав лікар, і є відповідні показання.
Якщо вуздечка розташована в належному стані, то вимовляти звуки і слова легко. Також не важко ворушити ротом. За патологій вуздечки губи погано рухаються, порушується їхня функціональність. До того ж це впливає на зовнішній вигляд посмішки.
Лікарі проводять методику усунення вуздечки губи, щоб уникнути деяких наслідків:
- під час смоктання в дитини з’являються проблеми. На початку свого життя малюк активно користується верхньою губою, тому, якщо є порушення вуздечки, то проявляються неприємності під час годування материнським молоком;
- виникають труднощі з вимовою слів. Коротка вуздечка губи не дає відповідним чином формувати і виголошувати звуки. Найчастіше складності виникають із губними звуками, голосними. Відкоригувати цю ситуацію може логопед, тоді дефекти з мовою зникнуть;
- важко пережовувати їжу, порушується прикус. Це спостерігається вже в дорослих, що мають укорочену вуздечку. Така проблема призводить до негативної зміни органів травлення;
- відтягуються міжзубні сосочки, що розташовані між передніми зубами. Як результат, з’являється діастема кісткової тканини (місце між поглибленнями зубів). Це призводить і до збільшення простору між зубами;
- через коротку вуздечку відтягується десна, що сприяє появі десневої кишені. Так відкладаються камені, і ясна запалюються;
- за невідповідного закріплення вуздечки губи зуби бувають нестійкими, оголюються корені, підвищується чутливість;
- через широку вуздечку їжа починає занадто накопичуватися над зубами. Утворюється наліт.
Важливо проводити корекцію й не тільки в цих випадках. Операція проводиться і для того, щоб уникнути появи запалень і пародонту.
Коли проводиться процедура щодо усунення вуздечки верхньої і нижньої губи
За прояви таких чинників важливо замислитися про похід до стоматолога:
- є проміжок між зубами спереду. Тоді вуздечка не дає можливості нормально сходитися різцям у центр. За постійного тиску на зуби вони починають зміщуватися в різні боки, тому проміжок між ними збільшується. До того ж, коли пошкоджено міжзубний сосочок, проявляється пародонтит;
- необхідно провести ортодонтичне лікування. Будь-яка м’яка тканина в роті і вуздечки тиснуть на зуби, а, отже, з часом порушують прикус. Тому операцію видалення вуздечки губи важливо проводити до ортодонтичної терапії;
- за ризику появи патології пародонту й безпосередньо під час нього. У такому разі за короткої вуздечки слизова на основі зубів стягується й оголює коріння;
- потрібно встановити протези. Операцію підрізання вуздечки верхньої губи проводять у підготовчий перед цим період. На короткій вуздечці протези можуть швидко пошкодитися;
- коли важко вимовляти слова, є проблеми з дикцією, і на це вказав лікар.
В якому віці проводити пластику вуздечки губи
Хоча операція проста й не спричиняє особливих ускладнень, є періоди, коли її краще було б зробити. Дітям після народження підрізають вуздечку, якщо вона заважає природному вигодовуванню.
Водночас найкраще ця процедура проходить у віці 5-ти років. Тоді прорізаються зубки на 1/3 частини. Якщо вчасно провести операцію, то зубки будуть правильно рости й не буде діастеми.
Також зручно проводити пластику дитині віком 7-8 років. У цей час верхні різці сформовані і виросли повністю. Операція проводиться також підліткам і дорослим, якщо на те є показання.
Деякі протипоказання
За вроджених патологій слизової операцію усунення вуздечки верхньої губи не варто проводити. Щоб дізнатися, у яких саме випадках, порадьтеся з лікарем. Під час карієсу в складній формі, остеомієліті також пластику не рекомендують. Небезпечно її застосовувати, коли було опромінення голови або шиї.
Загальними протипоказаннями є дисморфофобія, психічні патології, захворювання крові, інфекційні хвороби, онкологічні патології.
Підготовка до операції
Від правильної підготовки залежить те, наскільки успішно пройде операція. Тому перед нею проводять чищення зубів і дезінфекцію ротової порожнини, адже якщо не прибрати інфекцію, то це призведе до ускладнень.
Лікарі скажуть, які потрібно зробити аналізи для виявлення хвороб та протипоказань. У поодиноких випадках проводять рентгенографію.
Перед процедурою потрібно поїсти, щоб не було складнощів. Адже якщо це зробити натщесерце, то можливі проблеми згортання крові.
Доглядаємо за ротом після операції
Щоб усе пройшло добре, дотримуйтеся таких рекомендацій:
- чистити зуби двічі на день, у тому числі очищувати ясна і язик;
- користуватися ополіскувачем для рота;
- перші два дні не їсти занадто гарячу і тверду їжу;
- відвідати стоматолога на третій день після операції.
Ось ще кілька цікавих моментів.
Для тих, хто переніс пластику в дорослому віці, варто спробувати спеціальну міогімнастику. Це допоможе зміцнити жувальну й мімічну м’язову тканини. Період відновлення – 4-5 днів. Упродовж цього часу Ви забудете про неприємні відчуття. До того ж відновляться і зникнуть усі ранки.
Будьте здорові!